רופא מחלה הורים

מחלת הפה והגפיים (הפה והטלפיים)


מחלות זיהומיות > מחלת הפה והגפיים (הפה והטלפיים)

מחלת הפה-ידיים-רגליים (או מחלת הפה והגפיים)

 

המחלה מכונה באנגלית Hand-foot and mouth disease והיא אינה קשורה לחלוטין למחלת הפה והטלפיים (Foot and mouth disease) שהיא מחלה התוקפת בני-בקר בלבד.בעיברית לצערי קנה לו אחיזה השם מחלת הפה והטלפיים (למרות שאישית עדיין לא יצא לי לראות ילד או ילדה עם טלפיים). מסיבה זו בחרתי לכנות את המחלה בשם מעט שונה מחלת הפה והגפיים המצלצל מעט אנושי יותר. בהמשך הפרק שלפנינו נסקור את סימני המחלה,הגורמים לה ומאפינייה.

 

הקדמה :

 

מחלת הפה וגפיים הינה מחלת ילדים וירלית נפוצה המתאפיינת בחום פצעים ברירית חלל הפה וכן נגעים על פני כפות הידיים והרגליים ובאיזורי גוף נוספים. מדובר לרוב במחלה קלה החולפת במהרה וללא סיבוכים מיוחדים. הנגעים הנגרמים עקב המחלה אינם מותירים צלקות.

 

ממה נגרמת המחלה ?

 

קבוצת הוירוסים הגורמת למחלה מכונה קבוצת האנטרו-וירוסים. אילו הם וירוסים מבוססי RNA, מהם הוירוס הגורם למחלה בשכיחות הגבוהה ביותר הינו וירוס בשם קוקסאקי A16 (coxsackievirus A16). בשנת 1997-8 תוארה במלזיה מגיפה של מחלת הפה והגפיים שנגרמה ע"י סוג של וירוס המכונה אנטרו-וירוס E71. וירוס זה גרם בחולים לתחלואה קשה של מערכת העצבים המרכזית .אנטרו-וירוסים נוספים מסוג A5,A9,A10,B1 ו-B3 תוארו כמחוללים את מחלת הפה והגפיים - בצורה שכיחה פחות.

 

איך נדבקים ?

 

ההדבקה נעשית ע"י מגע ישיר (לא זיהום טיפתי בחלל האויר אלא ממש מגע) עם הפרשות מהאף או מהגרון של חולה אחר. מגע עם חומר צואתי של חולה יכול לגרום אף הוא להדבקות . הסיכוי להדבקה הינו גדול ביותר בשבוע הראשון למחלה ,לאחר מכן סכויי ההדבקות יורדים . משך הזמן מההדבקות ועד להופעת הסימנים הינו 3-7 ימים. המחלה איננה מחלה של חיות הן לא נדבקות מאיתנו וגם לא מדביקות אותנו – כאמור אין קשר בין המחלה "שלנו" למחלה בעלת השם הדומה בבקר.

 

מי נדבק ?

 

לרוב מדובר בילדים קטנים מתחת לגיל 10 . למעשה כל אחד שעדיין לא חלה בוירוס הספציפי, הגורם את המחלה עלול להדבק,בין אם הוא ילד ובין אם הוא מבוגר. במקרים נדירים ניתן לחלות במחלה פעמיים,באם נחשפים לוירוס אחר מזה שגרם את המחלה הראשונה.

עובדה מעניית היא שלמרות שבנים ובנות נדבקים בשעורים דומים,בנים נוטים יותר לפתח מחלה עם תסמינים בעוד בות נוטות יותר לתחלואה נטולת תסמינים.

 

מתי נדבקים ?

 

מקרים נקודתיים מתרחשים במשך כל השנה אך שכיחות המקרים גדולה יותר בקיץ ובתחילת הסתיו. המחלה נוטה למגיפתיות ובארה"ב מתרחשת מגיפה אחת ל-3 שנים לערך.

 

מהם מאפייני המחלה ?

 

תחילתה של המחלה היא בחום נמוך המלווה לעיתים קרובות בירידה בתיאבון, הרגשה כללית רעה (מה שההורים מתארים " הילד קווטצ ") ולעיתים קרובות כאבי גרון. 24-48 שעות מעליית החום מתחיליים להופיע נגעים בחלל הפה . הנגעים מתחילים כנקודות אדומות קטנות המתפתחות לשלפוחיות קטנות ההופכות לאחר מכן להתכייבויות ("אפטות") בעלות גוון צהוב במרכזן. הנגעים הללו יכולים להיות ממוקמים על הלשון, החיך הרך, החלק הפנימי של הלחיים, החנכיים , החיך הקשה ולמעשה בכל מקום אפשרי בפה. בניגוד להתכייבויות מוירוס ההרפס הנגעים בפה ככל הנראה כואבים פחות ומספרם קטן יותר. במקביל מתפתחת תפרחת על גבי הידיים והרגליים. בחלקה יכולה התפרחת להיות שלפוחיתית ובחלקה מדובר על כתמים ללא שלפוחית. המאפיין החריג של הפריחה הזו היא מעורבות של כפות ידיים ורגליים שאינה שכיחה ברוב מחלות הפריחה. הפריחה יכולה לערב גם חלקים נוספים בעור כשהשכיח ביותר הוא איזור הישבן. המחלה אורכת לרוב 7-10 ימים מרגע הופעתה ועד להעלמות התפרחת.העלמות המחלה מתרחשת עקב עליה ברמת הנוגדנים המנטרלים את הוירוס ובכך למעשה מתגבר הגוף על הזיהום.

 

האם בכל ילד יופיעו כל הסימנים ?

 

לא. הסימנים יכלולים להופיע כולם או רק חלקם או בכלל לא. ילדים מתחת לגיל 5 נוטים להראות יותר סימנים מילדים מבוגרים יותר .

 

האם יש טיפול למחלה  ?

 

לא וגם אין צורך. כאמור המחלה לרוב קלה מאוד וחולפת מעצמה במהירות. כיום אין עדיין טיפול יחודי למחלה .

 

האם המחלה גורמת לסיבוכים ?

 

ככלל המחלה אינה גורמת לסיבוכים מיוחדים. אחת הבעיות הנפוצות יותר הינה סירוב לשתות עקב הפצעים בפה. ילד או ילדה  שלא יקבלו את מנת הנוזלים הדרושה להם עלולים להתייבש ולמעשה זהו הסיבוך השכיח ביותר,אך גם הוא לכשלעצמו אינו שכיח במחלה זו.

מקרים של דלקת וירלית של קרום המח תוארו בחולים במחלה. במקרים אילו מתלווים לתחלואה שפורטה כאבי ראש, כאבים בהזזת הצואר ולעיתים הקאות. גם בעיה זו נדירה וחולפת ללא טיפול כלשהוא אך לרוב מחייבת אישפוז להשגחה.

 

האם יש צורך בבדיקות איבחון מיוחדות או בדיקות מעבדה ?

 

לא. המחלה לרוב קלה ובדיקות המעבדה אינן מוסיפות במקרים רגילים מידע חשוב.

 

איך נמנעים מהעברה של הוירוס לקרובים ?

 

רחיצת ידיים, הקפדה על נקוי משטחים במיוחד לאחר החלפת חיתולים (הוירוס עובר בצואה זוכרים ?), המנעות מהעברות כלי מזון ומזון מאחד לשני.

 

האם תחלואה במהלך הריון מסוכנת ?

 

הדבקות השליש הראשון של ההריון תוארה בהקשר להפלות ספונטניות וכן כגורמת לעיכוב בגדילה התוך רחמית.

 

 

לסיכום :  מחלת הפה והגפיים היא מחלת ילדים נפוצה שלרוב מעבר לחוסר נוחות זמנית אינה גורמת לבעיות מיוחדות וחולפת כלעומת שבאה.

 

תמונות :

 נגע על כף הרגל      נגעים על כף היד

 

ואם יש עוד שאלות , או אתם רוצים להתיעץ.. אתם מוזמנים להכנס לפורומים
חזרה
רופא ילדים |  מפת האתר |  רפואת ילדים |  מי אנחנו |  מחלות ילדים |  פורום ילדים